بانو خبر | اولین مرجع تخصصی اخبار بانوان خوزستان

زمان انتشار مطلب : ۱۴۰۰/۰۷/۱۲ - ۱۴:۵۴ چاپ مطلب ارسال به دوستان

گفتگو با تنها بانوی آتش‌نشان مازندرانی

بسیاری از بانوان با مشاغلی سختی دست و پنجه نرم می‌کنند و مسیرهای سختی را بدون حمایت پشت سر می‌گذارند اما دیده نمی‌شوند، اگر پای درد و دل این قشر از جامعه بنشینیم گلایه های فراوانی از مسئولینی دارند که حاضر نیستند برای حمایت از آنها قدمی بردارند.

به گزارش بانوخبر : زهرامسعودی دخترمحمودآبادی که هم اکنون ۲۳ سال سن دارد و به عنوان تنهایانوی آتش‌نشان مازندرانی است در گفت‌وگو با #خبرنگارسلام بانو، اظهارکرد: از کودکی علاقه زیادی برای خدمت به مردم داشتم که همین امر موجب شده تا مسیر زندگی‌ام تغییر کند.

وی خاطرنشان کرد: در دوران دبیرستان از طرف آتش‌نشانی شهر نیروی داوطلب می‌خواستند که من ثبت نام کرده و فعالیت خودم را در همان زمان شروع کردم.

این بانوی آتش‌نشان ادامه داد: طی آزمون کنکور در رشته فیزیک دانشگاه مازندران قبول شدم اما به دلیل علاقه زیاد به آتش نشانی با راهنمایی اساتید از دانشگاه دولتی به دانشگاه علمی کاربردی تغییر رشته دادم و در حال حاضر دانشجوی ترم دوم کارشناسی ایمنی، بهداشت، محیط زیست در دانشگاه آمل هستم.

مسعودی با بیان اینکه از ۱۶ سالگی وارد حرفه آتش نشانی شده است، تصریح کرد: حدود ۴ سال به صورت داوطلبانه مشغول فعالیت بودم و بعد از آن به دلیل علاقه زیادم پیگیر دوره های آموزشی شدم و در حال حاضر حدود ۷ سال در این شغل به صورت داوطلبانه مشغول فعالیت هستم.

مسعودی با اشاره به اینکه بانوان در بیشتر مشاغل حتی فعالیت‌های مردانه می‌توانند ورود پیدا کنند، تصریح کرد: گاهی اوقات در یک حادثه‌ اگر خانم حضور داشته باشد می تواند از لحاظ روانشناسی به مصدوم آرامش ‌دهد که همین امر موجب می‌شود حادثه زودتر و راحت‌تر جمع شود.

وی که تنها بانوی آتش نشان عملیاتی استان مازندران است، ادامه داد: استان‌های شیراز، مشهد و چند استان دیگر خانم‌ها در قسمت عملیاتی مشغول فعالیت هستند و امسال هم در استان تهران نیروی خانم به صورت عملیاتی جذب کرده و استخدام می‌کنند اما در مازندران فقط بنده و البته به صورت داوطلبانه نه استخدامی مشغول فعالیت هستم.

این بانوی آتش نشان با بیان اینکه متاسفانه در مازندران از حضور نیروهایی مانند من به آسانی عبور می کنند، گفت: متاسفانه هنوز پس از این همه سال نتوانسته به استخدام آتش نشانی دربیایم و البته راه‌های زیادی را برای استخدام شدن طی کرده ام.

مسعودی افزود: برای استخدام شدن به استانداری مراجعه کرده و درخواست خودم را به مدیرکل امور بانوان استانداری تحویل دادم که ایشان با استقبال از نوع فعالیت بنده نامه‌ای برای مدیرکل امور شهری تنظیم کرده و آن مسئول هم به دلیل اینکه آتش‌نشانی محمودآباد، واحد شهرداری بوده و سازمانی نیست نامه من را برای سازمان آتش نشانی آمل ارجاع دادند.

مسعودی ادامه داد: پس از اینکه نامه مربوطه را به مسئولان سازمان آتش نشانی آمل نشان دادم آنها سندی را به من ارائه کردند که استانداری طی یک ابلاغ دستور داده که آتش نشانی نمی تواند هیچگونه جذبی داشته باشند.

این بانوی آتش نشان با گلایه و طرح سوال از اینکه چرا باید پس از این همه هزینه و رفت وآمد و درخواست های زیاد به او گفته شود که سهمیه ای برای جذبی ندارند؟، اظهارکرد: زمانی که نامه من به کارگزینی سازمان آتش نشانی آمل ارسال شد و با مشکل مواجه شدم، درخواست کردم که نامه را به شهردار نشان بدهم تا شاید از این طریق بتوانم مشکلم را حل کنم اما پس از چند بار مراجعه به شهرداری به بهانه های مختلف اجازه ملاقات با شهردار آمل به من داده نشد.

وی با انتقاد از عملکرد مسئولان استانداری گفت: جای تعجب است که نامه ای از سوی استانداری به ادارات و سازمان ها ابلاغ می شود که جذب صورت نگیرد اما مسئولان آن بدون اطلاع بوده و نامه نگاری می کنند تا استخدام جدید صورت گیرد.

مسعودی در ادامه با بیان اینکه خدمت به مردم در هر لباسی هدف اصلی من است، گفت: آتشنشانی عشق اول من است، رشته دانشگاهی ام را طوری انتخاب کردم که مرتبط با کارم باشد تا از روی علم و آگاهی به مردم خدمت کنم و در حال حاضر به عنوان همیار اورژانس در محمودآباد مشغول فعالیت هستم.

این بانوی آتش نشان با تاکید بر اینکه کار آتش نشان فقط خاموش کردن آتش نیست، افزود: حوادثی مانند تصادفات، آوار و خیلی از حوادث‌های دیگر را آتش نشانی پشتیبانی می‌کند و یار و یاور همیشگی مردم در حوادث خوب و یا بد است.

مسعودی با بیان اینکه در برخی از حادثه‌ها بانوان نقش موثری دارند و  نیاز به حضور آقایان نبوده، خاطرنشان کرد: در طی فعالیت خود یکی از اتفاق‌های خوبی که توانسته ام انجام دهم نجات جان یک مادر باردار در آسانسور بود که همراهان این خانم تعجب کرده بودند که یک خانم توانسته این کار را انجام دهد.

وی با اشاره به تمام سختی‌ها و بدون حمایت توانسته این مسیر را طی کند، یادآورشد: عاشقی کار دل مصلحت اندیشان نیست، قدم اول این راه جگر می‌خواهد، کار هر فردی نیست در این مسیر قدم بردارند و کسانی که در این حرفه پا می‌گذارند انتخاب شده خدا هستند.

وی با اشاره به اینکه به عنوان نیروی افتخاری جذب خادمان رضوی شده است، گفت: در روز شهادت امام رضا(ع) در طول مسیر مستقر بودیم و به زائرانی که پیاده به مشهد می‌رفتند خدمت رسانی می‌کردیم.

♦️به گزارش سلام بانو، بسیاری از بانوان با مشاغلی سختی دست و پنجه نرم می‌کنند و مسیرهای سختی را بدون حمایت پشت سر می‌گذارند اما دیده نمی‌شوند، اگر پای درد و دل این قشر از جامعه بنشینیم گلایه های فراوانی از مسئولینی دارند که حاضر نیستند برای حمایت از آنها قدمی بردارند.

منبع : سلام بانو