بانو خبر | اولین مرجع تخصصی اخبار بانوان خوزستان

زمان انتشار مطلب : ۱۴۰۰/۰۶/۰۳ - ۱۱:۵۵ چاپ مطلب ارسال به دوستان

پیام ها و عبرت های روز عاشورا قسمت اول

پیامبر فرمودند: «أن لقتل الحسین حراره فی قلوب المؤمنین لا یبرد ابداً؛ همانا قتل حسین، حرارتی در قلوب مؤمنین ایجاد کرده که هرگز سرد و خاموش نمی‌شود». مردم هرگز نام و یاد امام حسین علیه‌السلام را فراموش نخواهند کرد.

بسم الله الرحمن الرحیم

آجرک الله یا صاحب الزمان فی مصیبه جدّک الحسین علیه‌السلام

پیام ها و عبرت های روز عاشورا

بی تردید نوشتن از عاشورا و بیان پیامها و عبرتهای آن روز عظیم، کار ساده ای نیست. عظمت روح و همت مردانه و نظر بلند و فداکاری بی دریغ و جانبازی بزرگ امام را نمی‌توان به قلم آورد و بیان کرد. مگر مورچه‌ای می‌تواند خورشید را توصیف کند؟ ولی از آن جا که پیامبر فرمودند: «أن لقتل الحسین حراره فی قلوب المؤمنین لا یبرد ابداً؛ همانا قتل حسین، حرارتی در قلوب مؤمنین ایجاد کرده که هرگز سرد و خاموش نمی‌شود». مردم هرگز نام و یاد امام حسین علیه‌السلام را فراموش نخواهند کرد. آنان که می‌خواهند نام امام حسین علیه‌السلام را از زبانها و یادها بیندازند، سخت در اشتباهند و همانطور که خداوند در قرآن بیان می‌نماید (یُریدون لیطفئوا نور اللّه بأفواههم واللّه متم نوره و لو کره الکافرون؛ می‌خواهند نور خدا را با دهان‌هایشان خاموش کنند در حالی که خدا کامل کننده نور خود است؛ گرچه کافران خوش نداشته باشند).

با توجه به آنچه ذکر شد،  قصد داریم  در سه بخش، چند پیام و عبرت از این روز بزرگ را بیان نماییم. عاشورا و وقایع آن روز، از بی نظیرترین، عجیبترین و گاه تصورناپذیرترین حوادث در طول تاریخ بشری است. که هر یک از آن وقایع، عبرتهایی را برای بشریت در همه زمانها به ودیعه نهاده است: عبرتها و پیامهایی شیرین و امید بخش و بعضاً تلخ و تأسف آور. در ابتدای این مقال، شایسته است که با خضوع در برابر تنها وارث عاشورا، صاحب العصر و الزمان ارواحنا لتراب مقدمه الفداء، از قصور در فهم و غفلت در به کارگیری این عبرتهای ارزشمند و گرانبها، عذرخواه تقصیرات بیشمار باشیم و عاجزانه عرضه داریم که: ….یَا أَبَانَا استَغفِر لَنا إِنّا کُنَّا خاطِئِینَ….

وفاداری و ماندن بر سر پیمان

وفاداری را در جریانهای مختلفی از عاشورا، می‌توان سراغ گرفت. از آن جمله، می‌توان به وفاداری یکایک اصحاب امام – به رغم رضایت امام از آنها و برداشتن بیعت خود از ایشان – نسبت به پیشوای خود اشاره نمود. در تاریخ آمده که امام در چند مرحله برای اصحاب خویش صحبت نمودند و از آنان خواستند که در صورت تمایل برگردند، زیرا این دشمنان تنها با حضرتش کار دارند. این جریان حتی در شب عاشورا هم برای آخرین بار تکرار گشت. یاران و برادران حضرت به ایشان عرض نمودند که « چرا باید بخواهیم که از تو دست برداریم؟ برای این که بعد از تو زنده بمانیم؟ خدا نکند که هرگز چنین روزی را ببینیم…»

غیرت و مردانگی

از پیامهای اخلاقی حماسه عاشورا، غیرت و مردانگی حسین علیه‌السلام و اصحاب غیور ایشان است که تاریخ با بیان آن، اوراق دیگری از صحیفه عاشورا را به زیور طبع می‌آراید. حضرت عباس علیه‌السلام آن قهرمان بی نظیر در میدان رزم، آن هنگام که صدای العطش کودکان حرم بلند شد و به فرمان مولای خویش، جهتِ آوردن آب، عازم میدان گردیدند. جهاد ایشان با نفس خویش وجوه متعددی داشته که در اینجا به دو وجه آن می‌پردازیم: یکی آنکه: عموماً قهرمانهای جنگی مایل به مواجهه و مبارزه با خصم هستند و سکوت در میدان جنگ برایشان بسیار سخت است. آنچه در تاریخ وقایع عاشورا نقل شده این است که حضرت عباس از صبح تا ظهر و تا آخرین لحظات، با آن همه وقایع تلخ و دهشتناک و قهقهه‌های مستانه دشمن، هیچ مبارزه‌ای نداشته و سرتاپای، گوش به فرمان مولای خویش (هر چه که باشد) بوده‌اند.  دوم آنکه: در نهایت تشنگی، وقتی در میان فرات آبهای مواج و خنک فرات را لمس نمود و میتوانست به قدر رفع عطشی، اندک آبی بنوشد، غیوری به خرج داد و پیش از امام زمانش، عطش خویش را رفع ننمود. سلام الله علیک یا ابالفضل العباس ابن امیرالمؤمنین

نمونه دیگری از غیرت در کاروان اباعبدالله علیه‌‎السلام را می‌توان در پاسخ های اصحاب غیور امام علیه‌السلام دید که همگی اعلام نمودند: جان همه ما به فدایت، با دست و صورت از تو محافظت می کنیم و ….

درس غیرت نسبت به امام زمان خویش، ساده‌ترین عبرتی است که می‌توان از این وقایع گرفت.

در این قسمت به بیان برخی پیامهای روز عاشورا پرداختیم در قسمت بعدی این نوشتار برخی دیگر از پیامهای این روز با عظمت را بیان می‌نماییم.