بانو خبر | اولین مرجع تخصصی اخبار بانوان خوزستان

زمان انتشار مطلب : ۱۴۰۰/۰۳/۲۲ - ۱۴:۰۸ چاپ مطلب ارسال به دوستان
به بهانه ولادت حضرت معصوم سلام الله و روز دختر

از کریمه اهل بیت علیها السلام برایم بگو …

یکی از عالیترین فضائل آن حضرت انتساب ایشان به بیت وحی و رسالت و امامت است .زندگی درجوار امامان معصومی همچون موسی بن جعفروعلیّ بن موسی الرّضا علیهما السلام و بهره مند بودن از تعالیم عالیه آنان، خود عامل اساسی در تعالی روح و تکامل درجات علمی و عملی آن حضرت بوده است.

به گزارش بانوخبر : در این نوشتار، به بهانه میلاد حضرت معصومه سلام الله علیها، بعد از معرفی کوتاه ایشان چند فضیلت ایشان و در انتها فضیلت زیارتشان را مرور کنیم.

نام شریف آن بزرگوار فاطمه و القاب ایشان «معصومه»، «کریمه اهلبیت»، «ستّی» ، و « فاطمه کبری» است. پدرش، امام هفتم، حضرت موسی بن جعفر علیه‌السلام و مادرش نجمه خاتون مادرحضرت رضاعلیه‌السلام است .آن حضرت اوّل ذی القعده سال ۱۷۳هجری قمری در مدینه منوّره متولد شد و در سنّ ۲۸ سالگی از دنیا رفت .

سفر مقدّس به شهر مقدّس

در سال ۲۰۱هجری قمری، یک سال پس از سفر تبعیدگونه حضرت رضا علیه‌السلام به شهر مرو حضرت فاطمه معصومه علیها‌السلام همراه عدّه‌ای از برادران خود برای دیدار و تجدید عهد با امام زمان خویش، حضرت رضا علیه‌السلام راهی سرزمین ایران شدند. در طول راه به شهر ساوه رسیدند،

ولی در آنجا عده‌ای از مخالفین اهل بیت علیهم‌السلام، با مأموران حکومتی همراه شده و با همراهان حضرت به جنگ پرداختند وعدّه‌ای از همراهان حضرت معصومه علیهاالسلام را به شهادت رساندند.

شهر ساوه برای حضرت معصومه، ناامن شده بود. لذا ایشان در حالی که بیمار هم شده بودند، فرمودند:مرا به شهر قم ببرید، زیرا از پدرم شنیدم که فرمود: «شهر قم مرکز شیعیان ما می باشد». ایشان در میان شور و احساسات مردم قم وارد شهرشد و باقیمانده عمر پر برکت خویش را که بسیار کوتاه هم بود را درآنجا سپری کردند.

بعد از وفات، شیعیان قم ایشان را غسل و کفن نموده و سپس به سوی قبرستان «بابلان» تشییع کردند. ولی به هنگام دفن آن بزرگوار «به خاطر نبودن مردی از محارم حضرت»، شیعیان دچار مشکل شدند. زیرا که برای تدفین، حضور یک مرد از محارم لازم است. مردم متحیر مانده بودند که ناگهان دو اسب سوار از جانب ریگزار به سوی آنان آمدند. آنها جسم پاک حضرت معصومه علیهاالسلام را در داخل سردابی «که از قبل آماده شده بود» دفن کرده و بدون اینکه با کسی کلامی بگویند، سوار شده و رفتند.

هیچ کس آنها را نشناخت. به قول یکی از بزرگان هیچ بعید نیست که این دو بزرگوار، امامان معصوم یا پیکی از طرف آنها بوده باشند که برای کمک این امر مهمّ به قم آمده بودند.

در اینجا به ذکر شمّه ای از فضائل و مناقب آن حضرت می پردازیم :

شرافت خانوادگی

یکی از عالیترین فضائل آن حضرت انتساب ایشان به بیت وحی و رسالت و امامت است .زندگی درجوار امامان معصومی همچون موسی بن جعفروعلیّ بن موسی الرّضا علیهما السلام و بهره مند بودن از تعالیم عالیه آنان، خود عامل اساسی در تعالی روح و تکامل درجات علمی و عملی آن حضرت بوده است.

عبادت آن حضرت

عبادت و شب زنده‌داری هفده روزه ایشان در واپسین روزهای عمر شریفشان، گوشه‌ای از یک عمرعبودیّت و خضوع و خشوع آن بزرگوار در برابر ذات پاک الهی است. اهالی قم، از عبادات حضرت دراین روزها گزارشاتی را نقل کرده‌اند.

معصومه اهل بیت علیهم السلام

گر چه مقام عصمت از گناه و لغزش مقامی خاص انبیاء عظام و اوصیاء آنان به ویژه چهارده معصوم(علیهم السلام) است؛ ولی حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام نیز از مقام عصمت برخوردار بوده‌اند و خاصّ و عام، ایشان را به عنوان معصومه شناخته‌اند.

حضرت رضا علیه‌السلام به ایشان لقب معصومه داده و فرمود : «مَنْ زارَ الْمَعْصُومَهَ بِقُمْ کَمَنْ زارَنی»کسی که معصومه را در قم زیارت کند، مثل آن است که مرا زیارت کرده باشد». در یکی از فرازهای زیارت دوّم حضرت آمده است که: «سلام بر تو ای بانوی معصومه و ستایش شده، نیکوکردار و هدایت شده، پرهیزگارِ وارسته».

کریمه اهلبیت علیهم السلام

خداوند در حدیث قدسی می‌فرماید : «فرزند آدم! مرا اطاعت کن تا تو را چنان نمایم که (به عنایت من)هر آنچه را اراده کنی، همان شود». اولیاء خداوند متعال همگی، هم در زندگی پربرکت خویش و هم بعداز آن، منشأ کرامات و عنایات فراوانی بوده‌اند. ایرانیان عموما از دیرزمان کرامات فراوانی از حضرت معصومه علیهاالسلام سراغ داشته‌اند و آستان قدس فاطمه معصومه همواره امید مردمان و منشأ هزاران کرامت بوده است.

مقام شفاعت آن حضرت

خداوند به برخی ازبرگزیدگان خود، مقام شفاعت را عطا می‌فرماید که مقامی بس بزرگ و خطیر است.از جمله کسانی که به شفیعه بودنش در روایات و آثار دینی تصریح شده است، فاطمه معصومه علیهاالسلام است. امام صادق علیه‌السلام می‌فرماید: «تَدْخُلُ بِشَفاعَتِها شیعَتِیَ الْجَنَّهَ بِاَجْمَعِهِمْ» یعنی: «بهشفاعت او (حضرت معصومه علیهاالسلام) همه شیعیانم وارد بهشت خواهند شد».و در زیارت آن حضرت که انشای امام معصوم علیه السلام است، گفته می ‌شود: «یا فاطِمَهُ اشْفَعی لی فی الْجَنَّهِ» یعنی: «ای فاطمه معصومه! برای من نزد خدا برای ورود به بهشت شفاعت کن». و این خودنشان دهنده شأن و مقام بسیار عظیم آن شفیعه روز جزا است.

فضیلت زیارت حضرت معصومه سلام الله علیها

پس از حضرت زهرا علیهاالسلام، ایشان تنها زنی است که از امامان معصوم برای او زیارتنامه روایت شده است.

امام صادق علیه‌السلام پیش از ولادت حضرت معصومه و حتی پیش از ولادت امام موسی کاظم علیهماالسلام فرمودند: آگاه باشید که خدا حرمی دارد و آن مکه است، و پیامبر خدا حرمی دارد و آن مدینه است و امیرالمومنین علیه‌السلام حرمی دارد و آن کوفه است. آگاه باشید که حرم من و فرزندان من بعد از من قم است. که این خود به جایگاه شهر مقدس قم به برکت وجود حضرت معصومه علیهاالسلام

اشاره دارد.

برپایه روایاتی که از امام صادق، امام کاظم و امام جواد علیهم‌السلام نقل شده است، پاداش کسی که ایشان را زیارت کند، بهشت است. البته در برخی روایات، پاداش‌ بهشت برای کسی دانسته شده که او را با معرفت و شناخت زیارت کند.