بانو خبر | اولین مرجع تخصصی اخبار بانوان خوزستان

زمان انتشار مطلب : ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ - ۱۴:۴۲ چاپ مطلب ارسال به دوستان

«کم‌توجهی» و «توجه بیش از حد» به مطالبات زنان هر دو پیامدهای ناخوشایند دارد

زهرا ساعی عضو فراکسیون زنان مجلس با بیان اینکه یکی از شاخص‌های سنجش توسعه، میزان حضور و نقش زنان در عرصه فعالیت‌های مدیریتی است، گفت: هر چند توجه بیش از حد به این امر موجب سست شدن بنیاد خانواده می‌شود، اما بی‌اعتنایی و کم‌توجهی به مطالبات منطقی و حداقلی آنها نیز پیامد‌های ناخوشایندی دارد.

 زهرا ساعی  نماینده مجلس در اولین همایش «قانون‌گذاری مادرانه » گفت: یکی از شاخص‌های سنجش توسعه در کشور‌های جهان، میزان حضور و نقش زنان در عرصه فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و مدیریتی است.

وی ادامه داد: هر چند توجه بیش از حد به این امر نیز موجب سست شدن بنیاد خانواده می‌شود، اما بی اعتنایی و کم توجهی به مطالبات منطقی و حداقلی به نصف جمعیت کشور و محدود کردن آنها به خانه و خانواده و مشاغلی صرفا غیرستادی پیامد‌های ناخوشایند و زیانباری برای کشور دارد.

این نماینده مجلس عنوان کرد: اگر برنامه ریزی درستی برای زنان و دختران تحصیلکرده کشور صورت نگیرد و برای آن‌ها کمترین نقش را برای اداره کشور قائل شویم، ممکن است در آینده شاهد نارضایتی‌های اجتماعی و سیاسی باشیم که حتی به بنیان‌های خانواده را که دغدغه اصلی حوزه‌های مختلف کشور است، آسیب رساند.


ساعی اضافه کرد: امروزه یکی از دغدغه‌های مراکز پژوهشی کشور شناسایی موانع و ارائه راهکار‌های مناسب برای ایفای نقش بیشتر زنان خصوصا در پارلمان است.

وی گفت: باتوجه به جهش علمی و ارتقای تحصیلات عالی و تخصص زنان ایران‌ اسلامی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی جا دارد که مراکز پژوهشی کشور مانند جلسه امروز با دعوت از صاحبنظران و برگزاری سمینار‌ها و نشست‌های تخصصی راهکار‌های مناسبی را جهت حضور بیشتر زنان در پارلمان فراهم آورند و این راهکار‌ها را در قالب یک طرح، جهت تصویب به مجلس پیشنهاد کنند.

این‌نماینده مجلس تاکید کرد: همچنین معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری می‌تواند با تدوین برنامه مدون جهت حضور پررنگ‌تر زنان در حوزه‌های ستادی و امکان تصدی برخی از کرسی‌های مهم مدیریتی توسط زنان، باعث بالارفتن حضور موثر زنان شوند چراکه افزایش تعداد زنان در مجلس ارتباط تنگاتنگی با میزان حضور آن‌ها در پست‌های اجرایی و مدیریتی کشور دارد.

 
وی افزود: افزایش تعداد زنان در مناصب اجرایی نه تنها موجب تجربه اندوزی و شناخته شدن زنان و افزایش اعتماد مردم به آن‌ها در انتخابات می‌شود بلکه موجب ارتقای کمی و سطح کیفی کاندیدا‌های زن و در نتیجه تقویت بعد تقنینی و نظارتی مجلس و باعث افزایش حس خودباوری در همه زنان جامعه می‌شود.

ساعی با بیان اینکه احزاب و گروه‌های سیاسی نیز نقش بی بدیلی در افزایش تعداد زنان در مجلس دارند، گفت: البته در کنار ائتلاف با احزاب دیگر، وجود چند حزب و یا تشکل زنانه در کشور و ارائه لیستی مستقل در انتخابات به ویژه در کلانشهر‌ها و افزایش تعداد کاندیدا‌های زن می‌تواند در راهیابی بیشتر زنان به مجلس موثر باشد.

میزان