بانو خبر | اولین مرجع تخصصی اخبار بانوان خوزستان

زمان انتشار مطلب : ۱۳۹۸/۰۳/۲۲ - ۱۷:۰۹ چاپ مطلب ارسال به دوستان

قرار بود هیچ کودک کاری تا پایان سال ۹۶ در خیابان‌های اهواز باقی نماند !!

واقعیت انکار ناپذیر اینست که پدیده کودکان کار در جامعه رو به فزونی ست و بدون فهم درست این پدیده در چهارچوب تحولات جمعیتی، اقتصادی و اجتماعی چندسال اخیر ، نمیتوان به بهبود وضعیت این بخش از جامعه کمک کرد .

بانو خبر _ پونه پیلرام / این عنوان تیتر خبری در ۷ آبان سال ۹۶ از مدیر کل بهزیستی خوزستان در جلسه شورای اداری بود. استانی که جز ده استان با آمار بالای کودک کار است و حالا در ۲۲ خرداد ۹۸ اوضاع چگونه است ؟

کمتر چهارراه یا معبر پر رفت و آمدی را می‌توان یافت که در آن کودکان دستفروشی نکنند، شیشه‌های ماشین‌ها را پاک نکنند و یا تکدی‌گری نکنند.
این کودکان با حضور در خیابان‌های نه تنها از تحصیل باز می‌مانند و نمی‌توانند مانند کودکان عادی به بازی و تفریح بپردازند، بلکه در معرض آسیب‌های جدی اجتماعی و خطرات خیابان نیز هستند. از سوی دیگر این کودکان از وضعیت بهداشتی مناسبی نیز برخوردار نیستند و همین وضعیت باعث ابتلای این کودکان به انواع بیماری‌های جسمی و روانی خواهد شد.
اما مشکل در این حوزه چیست ؟ چرا ساماندهی کودکان کار در اهواز عملا غیر ممکن می نماید ؟ سازمان متولی ساماندهی کودکان کار، کدام است ؟ و سوالات متعددی که نشان از عدم مطالعه دقیق و آسیب شناسانه در این حوزه مهم است ، و از طرفی پاسخ به هرکدامشان ، دری جدید از مشکلات در عدم ساماندهی این کودکان را نمایش میدهد .!
متاسفانه آمار دقیقی از کودکان کار در کلانشهر اهواز نداریم ، البته در کل کشور با آمارهای ضد و نقیض روبرو هستیم ،مرکز آمار ایران درسال ۸۵ اعلام کرد یک میلیون و ۷۰۰ هزار کودک به طور مستقیم درگیر کار هستند. بعضی از فعالین حوزه کودک اما آمارها را متناقض تر از این میدانند که مرکز آمار رسما بتواند آنرا اعلام کند .
اما تنها یکی از مشکلات در عدم ساماندهی کودکان کار، نداشتن آمار واقعی ست ، در حقیقت مشکل اصلی در این میان، عدم وجود متولی اصلی ساماندهی این کودکان است ! البته قانون در مقابل ساماندهی کودکان خیابانی به صورت کامل مشخص شده است و در زمینه توافق استانی مسئولان می‌توانند تعامل بیشتری با هم داشته باشند.( به شرط فهم قانون ) . مثلا ، مصوبه شورای فرهنگی و اجتماعی ذیل استانداری ها میتواند به طور جدی در مقابل این معضل کارساز باشد .
قابل ذکر است که قانون رسما ادارات و سازمان های؛ شهرداری، دادگستری، نیروی انتظامی، بهزیستی، کمیته امداد، اداره کار و امور اجتماعی، بهداشت و درمان، صدا و سیما، هلال احمر، آموزش و پرورش و تامین اجتماعی را با وظایف مشخص و تعیین شده متعهد به ساماندهی کرده است در حالیکه فقط بهزیستی عمده وظایف خویش را برعهده بخش خصوصی (پیمانکاری مراکز توانمندسازی کودکان کار )قرارداده ، این مقوله را عملا دچار بحرانی به نام خیریه گردانی قرار داده است .
اما واقعیت انکار ناپذیر اینست که پدیده کودکان کار در جامعه رو به فزونی ست و بدون فهم درست این پدیده در چهارچوب تحولات جمعیتی، اقتصادی و اجتماعی چندسال اخیر ، نمیتوان به بهبود وضعیت این بخش از جامعه کمک کرد . آنچنان که به فرمایش مدیر کل بهزیستی ۹۶ که هیچ در انتهای ۹۸ هم این معضل ساماندهی نخواهد شد.