بانو خبر | اولین مرجع تخصصی اخبار بانوان خوزستان

زمان انتشار مطلب : ۱۳۹۶/۱۲/۲۳ - ۱۵:۱۷ چاپ مطلب ارسال به دوستان
بانوخبر گزارش می دهد :

آسیب شناسی اعتیاد در زنان و عوامل موثر در گرایش زنان به مواد مخدر

برای مقابله با اعتیاد زنان سطح آگاهی و اطلاع آنان را باید بالا برد و تمام ارگانها و سازمانها از جمله رسانه ها و آموزش پرورش و وزارت بهداشت و… باید در این زمینه کمک کنند و مهارتهای زنان از جمله مهارت تصمیم گرفتن و نه گفتن را در زنان افزایش دهند.

 

ندا صادقی در خصوص اعتیاد زنان به خبرنگار بانوخبر گفت : معتاد شدن زنان یکی از اصلی ترین ابزار جنگ نرم دشمن و اساسی ترین روش مبارزه با بنیان خانواده است.
وی افزود : متاسفانه بیشار زنان با سیگار و قلیان شروع می‌کنند و به انواع مواد مخدر می‌رسند .

صادقی تاکید کرد : در بررسی‏های میدانی عوامل اعتیاد زنان شامل خودنمایی، عقب نماندن از قافله روشن فکری، همسویی با مرد خانواده یا شخص مورد علاقه، کنجکاوی، فریب خوردن از تبلیغات دروغ برای لاغری و چاقی یا تناسب اندام است.
این جامعه شناس اظهار داشت: متاسفانه امروزه شبکه
های ماهواره ای داروهای لاغری را تبلیغ میکنند که هشتاد درصد از آن‏ها محتوی مواد مخدر بوده، و به همین دلیل زنان به سوی باتلاق اعتیاد کشیده میشوند.
وی تصریح کرد: زنان به عنوان مادر، همسر و سکان دار خانواده، نقش بسیار مهم و حیاتی در تداوم خانواده دارند، و خانوداده به عنوان اصلی ترین هدف در جنگ نرم همواره مورد نظر و توجه دشمنان بوده است.
صادقی افزود: در حال حاضر زنان، از مصرف شیشه شروع و سپس گل و مشتقات گیاهی آن را مورد مصرف قرار می
دهند.
وی بیان کرد: تبلیغات دروغ در مورد لاغری، جوان شدن پوست یا آب شدن چربی‏ها ترفندی است که برای به اعتیاد کشیدن زنان مورد استفاده قرار می
گیرد .

یک آرایشگر باتجربه و مسئولِ یکی از سالن‌های‌ زیباییِ در خوزستان درباره زیبایی و لاغری با مواد مخدر می‌گوید: متاسفانه برخی هم صنف‌های‌ من، به سوءاستفاده از نیاز زنان به زیبایی و لاغری و با تشویق مشتریانِ شان به لاغرشدن و زیباتر شدن، به ارائه مواد مخدر با اسم‌های‌ من درآوردی می‌پردازند. من فکر می‌کنم زنان و دخترانِ ما که اغلب تحصیل کرده هستند، باید نسبت به اینگونه پیشنهادها و راه حل‌ها و میانبرها، حساس و هوشیار باشند و یادشان باشد تناسب و زیبایی، ربطی به مصرفِ دارو ندارد. بهتر است با تغذیه مناسب، ورزش و تحرکِ کافی، دوری از استرس و فشارهای روحی و مراقبت‌های‌ معمول از پوست و مو، به یک زیباییِ طبیعی و معمولی راضی باشند .

یک درمانگر تخصصی اعتیاد و رفتار درمانی در گفت و گو با بانوخبر گفت : اعتیاد به مواد مخدر در فاصله زمانی کوتاه باعث شادی و نشاط می شود و مسایل و نگرانی هایی که شخص پیش رو دارد را از بین می برد از این رو برخی از زنان برای فراموشی شکست در روابط احساسی ، مشکلات انوادگی و مسائلی از این دست به سراغ اعتیاد می روند.

این کارشناس با اشاره به اینکه شکست عشقی و تب لاغری در زنان از عمده موارد استفاده از مواد مخدر است، افزود: امروزه در برخی از آرایشگاههای زنانه برای لاغری سریع مواد اعتیاد آور در قالب قرص های لاغری به فروش می رسد و عده ای با دیدن نتایج آنها بر روی بدنشان به مصرف این مواد علاقه پیدا می کنند، اما نه‌ تنها معتاد به مصرف شیشه  می‌شوند بلکه رفته‌رفته عوارض مصرف نیز خودش را نشان می‌دهد، این درصورتی است که روش‌های علمی برای لاغرشدن در کنار حفظ سلامتی وجود دارد.

رئیس کارگروه کاهش تقاضای مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته : اعتیاد بر روی زنان اثر مخرب تری نسبت به مردان دارد و دلیل این امر تفاوت فیزیولوژیک زن با مرد است، همچنین زنان به خاطر نوع کار و نوع نگاه مردم و موضوعات دیگر از اعتیاد تاثیر پذیرترند.

وی با بیان اینکه درمان اعتیاد در زنان نیز سخت تر از مردان است، افزود: زنان دیرتر از مردان برای درمان اعتیاد مراجعه می کنند و در طول مراحل درمان تنها هستند و خانواده حمایتی از آنها نمی کند و حمایت اجتماعی ندارند.

صفاتیان تصریح کرد: متاسفانه دولت آگاهی کافی را در این باره به مردم نمی دهد و اطلاعات و آگاهی افراد در زمینه اعتیاد بسیار پایین است که  در این میان تبلیغات سوء باعث گرایش به سمت مصرف مواد می شود.

وی برخی از مردان را نیز عامل اعتیاد زنان خواند و خاطر نشان کرد : متاسفانه در برخی از موارد همسر مردانی که اعتیاد دارند و درمنزل مواد مصرف می کنند برای نزدیک تر شدن به همسرانشان به مصرف مواد روی می آورند و مردان معتاد نیز از این موضوع استقبال می کنند.

رئیس کارگروه کاهش تقاضای مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اعتیاد در زنان باعث صدمه به کانون خانواده می شود، گفت : اعتیاد مادر بر فرزند تاثیر می گذارد و موجب تولد فرزندان معتاد می شود، همچنین دیدن مادر معتاد در خانه بچه ها را به سمت اعتیاد سوق می دهد .

وی با اشاره به اینکه زنان که اعتیاد دارند از حمایت های اجتماعی محروم هستند و به سمت معضلات اجتماعی کشیده می شوند، افزود :  برای مقابله با اعتیاد زنان سطح آگاهی  و اطلاع آنان را باید بالا برد و تمام ارگانها و سازمانها از جمله رسانه ها و آموزش پرورش و وزارت بهداشت و… باید در این زمینه کمک کنند و مهارتهای زنان از جمله مهارت تصمیم گرفتن و نه گفتن را در زنان افزایش دهند.