بانو خبر | اولین مرجع تخصصی اخبار بانوان خوزستان

زمان انتشار مطلب : ۱۳۹۶/۱۲/۱۲ - ۱۱:۵۱ چاپ مطلب ارسال به دوستان

مصرف مواد مخدر مهم ترین جرم زندانیان زن کشور / اکثر زنان زندانی جرایم غیر عمد سرپرست خانوار هستند !

مهمترین جرم زنان زندانی درکشور، مصرف موادمخدرواعتیاد اعلام شده است؛ طبق آمارهای سال ۹۵، شرایط سنی زنان زندانی به طور میانگین بین ۲۰ تا ۳۵ سال بوده است بااین حال در بین زنان زندانی، زندانیان کهن‌سال بالای ۶۵ سال هم وجود دارند که در اولویت فعالیت‌های ستاد دیه برای اخذ آزادی قرار گرفته‌اند.

به گزارش بانوخبر :در قانون به افرادی که در زندان به‌ عنوان یک مجازات قانونی که به صورت حکم از سوی دادگاه صادر شده ‌است که به دلیل ارتکاب جرم بکار می‌روند، از نظر فیزیکی محدود و توقیف و معمولاً از آزادی‌های شخصی محروم می‌شوند، زندانی گفته می‌شود.

 در قانون ایران عفو و مرخصی‌ها به زندانی‌هایی تعلق می‌گیرد که مجدداً به کارهای خلاف روی نمی‌آورند و می‌توانند از مرخصی خود استفاده کنند.

زندان‌های بزرگ به بخش‌هایی تقسیم می‌شوند که هر بخش، یک بند نام دارد. در زندان‌های بزرگ قسمت‌هایی مانند اندرزگاه، سلول انفرادی، و بهداری نیز وجود دارد.

معاون رئیس قوه قضائیه، از زندانی بودن ۲۲۵ هزار نفر در زندان‌های کشور خبر داد و گفت: از نظر تعداد زندانی، هشتم جهان هستیم که این آمار زیبنده کشور نیست.

حجت الاسلام حمید شهریاری ،در کارگروه آموزشی نظارت و مراقبت الکترونیکی با اشاره به ضرورت اجرای طرح پایبندهای الکترونیکی گفت: از لحاظ جمعیت زندانیان، وضعیت خوبی نداریم و ۲۸۷ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر زندانی داریم که از نظر تعداد زندانی هشتم جهان هستیم.

*زنان زندانی

بیش از ۱۲ هزار محکوم غیرعمد در زندان‌ها تحمل کیفر می‌کنند، از این تعداد، حدود ۲۲۶ نفر را زندانیان زن جرائم غیرعمد تشکیل می‌دهند و ۹۰ درصد آنان هیچ سابقه کیفری ندارند.

طبق آمارهای سال ۹۵، شرایط سنی زنان زندانی به طور میانگین بین ۲۰ تا ۳۵ سال بوده است بااین حال در بین زنان زندانی، زندانیان کهن‌سال بالای ۶۵ سال هم وجود دارند که در اولویت فعالیت‌های ستاد دیه برای اخذ آزادی قرار گرفته‌اند.

سید اسدالله جولایی، مدیرعامل ستاد دیه کشور، نبود یک قانون کارآمد را در خصوص اعطای آسان و بدون ملاحظه دسته چک را به زنان علت اصلی افزایش آمار این محکومان می‌داند و می‌گوید: در کنار بانوانی که با یک ایده ناپخته اقتصادی با دریافت وام‌های پرداخت نشدنی نسبت به تأسیس یک کارگاه یا تولیدی اقدام می‌کنند، بسیاری از شهروندان و بویژه زنان سرپرست خانواده نیز بدون هیچ محاسبه‌ای تنها با هدف دریافت وامی جهت ثبت‌نام دخترشان در دانشگاه یا خرید یک خوردوی معمولی برای پسرشان نسبت به گرفتن وام تلاش می‌کنند که همین عامل در مدتی کوتاه بنا به فشارهای اقتصادی جامعه مادر خانواده را روانه زندان می‌کند.

*قابل تامل

محمد جواد فتحی، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی  مجلس شورای اسلامی ، ( ٣١ تیر –منبع: خبرگزاری رسمی  مجلس شورای اسلامی ) اعلام کرد: کە اکنون بیش از دو هزار و ٣٠٠ کودک در زندان‌های ایران محبوس هستند.

وی  افزود: افزایش شمار کودکان در زندان، نشان از افزایش تعداد مجرمان زن دارد که راه‌اندازی مهدکودک ها در زندان‌ها ضروری است.

*۲۰مرداد۹۶

رئیس سازمان زندان‌ها : زنان در قاچاق مواد از مردان پیشی گرفته‌اند.  اصغر جهانگیر، در نشست خبری خود با مدیران سازمان زندان‌ها و امور تأمینی و تربیتی کشور درباره زندانیان مواد‌مخدر ،با اعلام اینکه، بیشترین درصد آمار زندانیان مربوط به جرایم مواد‌مخدر با ۴۲درصد، سرقت اموال غیر با ۲۵درصد و جرایم علیه اشخاص با ۱۰درصد است، گفت: ۵۲درصد زندانیان زن و ۴۲درصد زندانیان مرد به ‌دلیل مواد‌مخدر وارد زندان شدند و ‌اکنون ۳۲درصد زندانیان تحت قرار و ۷۷درصد محکوم هستند.

طباطبایی نائینی

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نهم، مهم‌ترین گام برای رفع مشکلات زندان‌های کشور را اختصاص بودجه مناسب به سازمان زندان‌ ها می‌داند و می‌گوید: وضع فعلی زندانیان نگران کننده است، باید تدبیری برای کاهش جمعیت کیفری اندیشیده شود، مجلس هم برای این منظور باید به اصلاح قوانین به ویژه قانون مبارزه با مواد مخدر بپردازد، زیرا در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد زندانیان کشور وابسته به مواد مخدر است.

*شایع ترین جرم زنان زندانی

جرم اول در زنان مانند مردان جرم موادمخدر است و جرم دوم اعمال منافی عفت و جرم سوم سرقت است در حالی که در مردان سرقت جرم دوم است.

*۲۳فروردین ۹۶

مدیرعامل ستاد دیه کشور با اعلام اینکه اکثر زنان زندانی جرایم غیر عمد سرپرست خانوار هستند، گفت: آنها اغلب مادرانی هستند که برای تامین خانواده مجبور به گرفتن وام یا گرفتن پول از فردی شده‌‌اند که در ادامه ناتوان در بازپرداخت بوده‌اند.

سید اسدالله جولایی افزود‌: هم اکنون ۲۲۶ زن زندانی جرایم غیرعمد در زندان‌های کل کشور داریم که این زندانیان ناخواسته و اغلب به دلیل آگاهی ناقص از قوانین و مقررات راهی زندان‌ شده اند و سوء نیت مجرمانه در هیچ یک از آنها وجود ندارد و برای همین امر هم تحت حمایت ستاد دیه قرار دارند.

وی  گفت: استان فارس با ۴۳ زندانی زن جرایم غیرعمد بیشترین تعداد این دسته از زندانیان را داراست و بعد از آن به ترتیب گیلان با ۳۱ نفر، مازندران با ۱۹ نفر، تهران با ۱۷ نفر و اصفهان با ۱۳ نفر قرار دارند. این در شرایطی است که استان‌های خراسان شمالی ، ایلام و هرمزگان هیچ زندانی زن جرایم غیرعمدی ندارند.

*۶اردیبهشت ۹۶

شهیندخت مولاوردی ،معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری دردولت یازدهم  گفت: در حال حاضر بیش از ۲۰۰ زن در سراسر ایران به دلیل جرایمی در زندان هستند که عمدی نبوده و ۹۰ درصد از آنها هیچ سابقه کیفری قبلی نداشته‌اند.

*۱۰بهمن ۹۶

معاون رئیس جمهور در امور زنان گفت: امسال قرار است کمپین ارمغان با همکاری سازمان دیه کشور،با هدف آزادی حدود ۲۵۰ زن زندانی با جرایم غیرعمد برگزار شود.

معصومه ابتکار، گفت: یکی از ابعاد مهم پس از انقلاب تحول در حوزه آموزش است و زنان در کاهش نرخ بیسوادی از مردان پیشی گرفتند و وضعیت زنان نسبت به قبل از انقلاب تفاوت چشمگیری را شاهد هستیم، قبل ازانقلاب نرخ سواد زنان ۳۵ درصد بود و امروز این نرخ به ۸۹ درصد رسیده است.

وی افزود:  در حال کار با آموزش و پرورش برای آموزش کاهش خشونت علیه زنان هستیم، ما باید کیفیت خدمات اجتماعی را افزایش دهیم و مراکز اورژانس اجتماعی ما کافی نیست.

وی  همچنین  گفت: یکی از مشکلات ما در آسیب شناسی ها، تشتت آمار است و سبب می شود در سیاستگذاری ها دچار خطا شویم و من این مساله که شاهد افزایش خودکشی دختران هستیم را تایید نمی کنم.

ابتکار، در مورد کمک مالی برای زنان سرپرست خانوار هم گفته است: قرار است وامی با سود ۳ تا ۴ درصد برای ۳۳ هزار زن سرپرست خانوار  پرداخت شود واین به استانها ابلاغ شده است، این وام ،برای دختران بالای ۴۵ سالی که مجرد هستند درنظر گرفته شده است ومبلغ وام سه میلیون تومانی با دوره ۲ساله پرداخت ،درنظر گرفته شده است.

طنین یاس