بانو خبر | اولین مرجع تخصصی اخبار بانوان خوزستان

زمان انتشار مطلب : ۱۳۹۶/۱۱/۰۴ - ۹:۲۰ چاپ مطلب ارسال به دوستان

درباره تنها مرکز تحقیقاتی زنان در غرب و جنوب غربی کشور در اهواز

در مجموع حدود ۱۰ نفر از پژوهشگران به صورت هسته اولیه به عنوان پژوهشگران هیأت علمی در این مرکز مشغول به فعالیت هستند و به این افراد حکم مأموریت داده شده است تا بتوانند به صورت پاره‌وقت همکاری کنند. همین‌طور از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های دیگر استان نیز کمک گرفتیم که قرار است به فراخور موضوعی که پیگیری می‌شود و در دستورکار مرکز قرار می‌گیرد، به همکاری فراخوانده ‌شوند. در کنار اعضای هیأت علمی مرکز، با امور زنان استانداری و بعضی از مشاوران زنان سازمان‌های مختلف و فعالان حوزه زنان در استان خوزستان تعامل و همکاری خواهیم داشت.

به گزارش بانوخبر : مدیر مرکز تحقیقات زنان دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: این مرکز، اولین مرکز تحقیقات زنان در غرب و جنوب غربی کشور محسوب می‌شود. تقریباً از ۲ سال پیش اقدامات اولیه برای راه‌اندازی این مرکز تحقیقاتی آغاز شده و پروپزال آن به وزارت علوم ارسال و برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت در وزارت‌خانه مربوطه تشریح شد تا در نهایت به طور رسمی توانستیم در ۱۹ آذرماه سال جاری فعالیت خود را آغاز کنیم.

دکتر پروانه ولوی، استاد دانشگاه شهید چمران اهواز و مدیر مرکز تحقیقات زنان دانشگاه شهید چمران اهواز در خصوص فعالیت‌های این مرکز گفت: مرکز تحقیقات زنان دانشگاه شهید چمران یک مرکز تحقیقاتی است که می‌تواند فعالیت‌های علمی و پژوهشی را در راستای بررسی، شناسایی و ارائه راهکار درباره مسائل زنان در کشور و به خصوص استان خوزستان داشته باشد.

او افزود: انجام پژوهش‌های بنیادی و کاربردی مرتبط با امور زنان و خانواده، پاسخ‌گویی به مسائل و شبهات در عرصه مسائل زنان و خانواده، پرورش پژوهشگران، استادان و کارشناسان حوزه مطالعات زن و خانواده و… از مأموریت‌ها و وظایف تعریف‌شده مرکز تحقیقات زنان است.

دلایل اصلی تشکیل مرکز تحقیقات زنان

پروانه ولوی با اشاره به جایگاه استراتژی استان خوزستان و برخورداری از قومیت‌های مختلف و مشکلاتی که زنان به‌خصوص در قومیت‌های مختلف با آن مواجه هستند، بیان داشت: بررسی مسائل و مشکلات و آسیب‌های حوزه زنان و خانواده و ارائه راهکارهای بومی و متناسب با اولویت‌ها و نیازهای زنان منطقه، از دلایل تشکیل این مرکز است.

به گفته مدیر مرکز تحقیقات زنان، فعالیت‌های این مرکز در چند بخش تدوین شده است. یکی از بخش‌های اصلی، انجام پژوهش‌های بنیادین و کاربردی در رابطه با مسائل زنان و خانواده در استان خوزستان است و حوزه دیگر، به حمایت‌ از پژوهشگران و فعالان زنان و خانواده مربوط می‌شود که در این راستا مرکز تحقیقات زنان تلاش می‌کند آن‌ها را زیر چتر حمایتی خود قرار دهد.

او ادامه داد: همچنین ما سعی کردیم با دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط با حوزه زنان و خانواده در استان و یا در سطح کشور مرتبط شویم و در رابطه با اقدامات مطالعاتی و پژوهشی آنان که به نحوی اختصاص به حوزه زنان دارد، وارد مذاکره شویم تا خدمات پژوهشی مرتبط را برای آن‌ها انجام دهیم و به عملکرد مطلوب‌تر این نهادها کمک کنیم. علاوه بر این موارد، ارائه خدمات مشاوره و کارشناسی درباره موضوعات زنان و خانواده به این دستگاه‌ها را نیز در دستور کار داریم. همچنین در کنار این اقدامات عمدتاً پژوهشی، قرار است یک‌سری کارگاه‌ها و نشست‌های علمی در حوزه زنان و خانواده در این راستا برگزار کنیم.

اولین مرکز تحقیقات زنان در غرب و جنوب غربی کشور

به گفته ولوی، این مرکز با همکاری استادان و پژوهش‌گران دانشگاه شهید چمران اهواز فعالیت خود را آغاز کرده است و درواقع اولین مرکز تحقیقات زنان در غرب و جنوب غربی کشور محسوب می‌شود. تقریباً از ۲ سال پیش اقدامات اولیه برای راه‌اندازی این مرکز تحقیقاتی آغاز شده و پروپزال آن به وزارت علوم ارسال و برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت در وزارت‌خانه مربوطه تشریح شده است تا در نهایت به طور رسمی توانستیم در ۱۹ آذرماه سال جاری کار خود را شروع کنیم.

مدیر مرکز تحقیقات زنان با اشاره به این‌که یکی از مشوق‌های اصلی در راه‌اندازی این مرکز، مدیران کل استانداری استان خوزستان بودند، بیان داشت: مدیران و کارشناسان استانی بنا بر ضرورتی که تشخیص می‌دادند معتقد بودند که بایستی این مرکز در استان خوزستان راه‌اندازی شود. به همین خاطر هم مرکز امور زنان استانداری و هم مشاوران سایر دستگاه‌های حاضر، در روز افتتاحیه حضور داشتند و از آن‌ها خواسته شد که تفاهم‌نامه‌هایی را با این مرکز صورت دهند تا این مرکز تحقیقاتی بتواند خدمات مؤثر خود را به جامعه هدف عرضه کند که تا حدودی این توافقات به ثمر رسیده است.

او در پاسخ به سؤالی در خصوص مشکلات و موانع راه‌اندازی مرکز تحقیقات زنان، گفت: خواه ناخواه هرکاری بخواهد صورت گیرد با یک سری مشکلات روبه‌رو خواهد بود ولی به نظر می‌آید افق برای ما خیلی روشن است و من امیدوارم که با پیگیری‌هایی که انجام می‌شود رو به بهبود حرکت کنیم. مشکلات در این مسیر بسیار زیاد است؛ به عنوان مثال در مرکز، نیازمند امکاناتی هستیم که فکر نمی‌کنم این نیازها خیلی سریع رفع شود ولی ما سعی کردیم با حداقل امکانات کار خود را شروع کنیم و در این فرآیند جایگاه اصلی خود را در استان پیدا کنیم.

هسته اولیه مرکز تحقیقات زنان دانشگاه شهید چمران

مطابق صحبت‌های ولوی این مرکز تحقیقاتی ابتدا توسط پژوهشگران دانشگاه شهید چمران شروع به کار کرد و طبق اساسنامه چون وزارت علوم متصدی صدور موافقتنامه‌های دائمی این مرکز است، هسته اولیه این مرکز بایستی توسط پژوهشگران دانشگاهی شکل بگیرد. به همین خاطر با پژوهشگرانی که در دانشگاه در رشته‌های مختلف و مرتبط کار می‌کردند جلساتی تشکیل شد و در این فرآیند دو گروه پژوهشی در دو شاخه مختلف حوزه زنان و خانواده آغاز به کار کرد. یکی از این دو شاخه پژوهشی در رابطه با موضوعات اجتماعی و فرهنگی زنان است و شاخه دیگر در ارتباط با مسائل روانی و فیزیولوژیکی زنان شکل گرفته است.

مدیر مرکز تحقیقات زنان دانشگاه شهید چمران افزود: در مجموع حدود ۱۰ نفر از پژوهشگران به صورت هسته اولیه به عنوان پژوهشگران هیأت علمی در این مرکز مشغول به فعالیت هستند و به این افراد حکم مأموریت داده شده است تا بتوانند به صورت پاره‌وقت همکاری کنند. همین‌طور از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های دیگر استان نیز کمک گرفتیم که قرار است به فراخور موضوعی که پیگیری می‌شود و در دستورکار مرکز قرار می‌گیرد، به همکاری فراخوانده ‌شوند. در کنار اعضای هیأت علمی مرکز، با امور زنان استانداری و بعضی از مشاوران زنان سازمان‌های مختلف و فعالان حوزه زنان در استان خوزستان تعامل و همکاری خواهیم داشت.

جایگاه استراتژیک استان خوزستان و مسائل ویژه زنان استان

به گفته ولوی، مسائل زنان کل استان خوزستان در دستور کار این مرکز قرار دارد. این استان به دلیل وسعتی که دارد و همچنین به دلیل موقعیت منحصر به فردی که هم از نظر صنعتی و تجاری و هم از نظر فرهنگی داراست، شرایط ویژه‌ای را در کشور دارد و در کنار همه این ویژگی‌ها با تنوع قومیتی در استان نیز مواجه هستیم که هم ظرفیت‌های فرهنگی زیادی را در این استان ایجاد کرده و هم مسائل و مشکلاتی را در حوزه زنان به‌وجود آورده است که نسبت به مسائل استان‌های دیگر باید به طور اختصاصی‌تری دیده شود.

همکاری با نهادهای مرتبط در زمینه مطالعات میدانی

او در رابطه با نحوه کار میدانی این مرکز مطالعاتی توضیح داد: در مطالعات میدانی که قرار است در سطح استان انجام شود، خواه ناخواه باید تیم‌هایی را برای ارتباط با شهرها و روستاهای استان تدارک ببینیم و این امر، کمک سازمان‌هایی را می‌طلبد که در حوزه‌ مسائل زنان و خانواده فعالیت دارند و نیازمند گزارش‌های میدانی در این خصوص هستند. به عنوان مثال بهزیستی یا شهرداری‌ها یا کمیته امداد به ما قول دادند که افرادی را در اختیار ما قرار دهند تا ما بتوانیم به مناطقی که برای تحقیق میدانی شناسایی شدند وارد شویم. همچنین یکی از بازوهای اساسی ما در حوزه تحقیقاتی علاوه بر اساتید دانشگاه، دانشجویانی هستند که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته‌های مرتبط با زنان و خانواده فعالیت می‌کنند و می‌توانند علاوه بر این‌که فعالیت‌های پژوهشی خودشان را انجام دهند به طور ملموس برخی از مسائل را از نزدیک درک کنند.

مدیر مرکز تحقیقات زنان دانشگاه شهید چمران، در پایان گفت: از نهادهای مسؤول در حوزه زنان و خانواده به‌خصوص معاونت امور زنان ریاست جمهوری انتظار داریم که در این مسیر به ما کمک کنند و برخی از امکانات را در اختیار ما بگذارند و پروژه‌های تحقیقاتی که مربوط به مسائل زنان است و باید در متن استان خوزستان تهیه شوند را برعهده این مرکز تحقیقاتی قرار دهند. هم‌اکنون در وزارت کشور پروژه‌هایی تعریف شده است که برخی اختصاص به استان خوزستان و حوزه زنان دارد و فکر می‌کنم ما که در متن مسأله هستیم، بهتر می‌توانیم این مسائل را حل و از تمام ظرفیت‌های استان استفاده کنیم.

 

مهرخانه