بانو خبر | اولین مرجع تخصصی اخبار بانوان خوزستان

زمان انتشار مطلب : ۱۳۹۶/۱۰/۲۴ - ۱۵:۱۰ چاپ مطلب ارسال به دوستان

زنان خانه دار در انتظار اجرای قانونی که یک سال از تصویب آن می گذرد

بیمه زنان خانه دار طرحی است که یک سال از تصویب ان می گذرد اما هنوز بیمه مرکزی اقدامی جهت اجرای ان نکرده است

 

به گزارش بانوخبر : زنان خانه دار قشری از جامعه هستند که کمتر دیده شده اند. این گروه به دلیل اینکه تمام عمر را کار می کنند و چیزی به نام بازنشستگی در انتظارشان نیست بسیار آسیب پذیر هستند. بیشتر این زنان هنگامیکه خودسرپرست هستند و به هر دلیل سرپرست خانواده را از دست می دهند نیازمند حمایت هستند.

چتر حمایتی بیمه یکی از مطالباتی است که زنان خانه دار سالها به دنبال آن هستند و علی رقم اینکه در دولت های مختلف قول مساعد جهت اجرای آن داده شده است اما هنوز پشت و پناهی برای آینده غیر قابل پیش بینی زنان خانه دار وجود ندارد.

 

حدود یک سال پیش  در مجلس قانونی به تصویب رسیده است که بر اساس آن زنان خانه دار که بیش از دو فرزند دارند می توانند از مزایای بیمه تامین اجتماعی بهره مند شوند. تصویب این قانون دلگرمی بزرگی برای زنان خانه دار بود .
به نظر می رسد این قانون در راستای تشویق فرزند آوری بنا شده است .بنابراین برای اطلاع از نحوه اجرای این قانون  به اداره کل سازمان بیمه  تامین اجتماعی مراجعه کردیم و گفتگویی با مدیر روابط عمومی سازمان بیمه تامین اجتماعی انجام دادیم .

هنوز بیمه مرکزی هیچ دستوری برای اجرای بیمه زنان خانه دار ابلاغ نکرده است
مدیر روابط عمومی اظهار داشت :وظایف بیمه تامین اجتماعی بر اساس قانون و بخشنامه تعریف شده است و چنین قانونی تا کنون از سوی بیمه مرکزی ابلاغ نشده است .

وی به نرخ های بیمه گذاری  زنان خانه دار و مزایای آن اشاره داشت و گفت :نرخ بیمه برای زنان خانه دار به سه بخش بیمه با نرخ ۱۲ درصد و ۱۴ درصد و ۱۸ درصد تقسیم بندی می شود .در طرح پرداخت حق بیمه با نرخ  ۱۲ درصد  شخص بیمه شونده ماهیانه مبلغ ۱۱۱ هزار تومان پرداخت می کند و از مزیای پس از بازنشستگی بهره مند می شود .

مدیر روابط عمومی ادامه می دهد :در قرارداد بیمه همه موارد به صورت کامل برای زنان خانه دار توضیح داده می شود در نرخ ۱۲ درصد اگر زنان پیش از بازنشستگی فوت نمایند هیچ گونه مزایایی به آنها تعلق نمی گیرد.

وی در خصوص دیگر طرح ها اظهار داشت: در نرخ بیمه ۱۴ درصد که فرد بیمه شونده ماهیانه  مبلغ ۱۳۰ هزار تومان پرداخت می کند و بر اساس آن از مزایای قبل و بعد از بازنشتگی بهره مند می شود .در نرخ بیمه ۱۸ درصد نیز ماهیانه مبلغ ۱۶۷ هزار تومان پرداخت می کنند و از مزایای قبل و بعد از بازنشستگی و از کار افتادگی بهره مند می شوند .

مدیر روابط عمومی در ارتباط با نحوه بهره مندی از دفترچه های لیمه تامین اجتماعی گفت :برای استفاده از دفتر چه تامین اجتماعی باید سرانه ای  به اِزای هر نفر ۴۰ هزار تومان پرداخت نمایند .

وی در پاسخ به این سوال که آیا همسران زنان خانه دار نیز می توانند تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرند تصریح داشت :شوهران زنان خانه دار برای تحت پوشش تامین اجتماعی قرار گرفتن باید اقدام جداگانه نمایند و در غیر این صورت باید دارای شرایط خاص باشند و نیز  غیر شاغل باشند تا آنان نیز بتوانند تحت پوشش بیمه همسرانشان قرار بگیرند .

شبنم