بانو خبر | اولین مرجع تخصصی اخبار بانوان خوزستان

زمان انتشار مطلب : ۱۳۹۶/۱۰/۲۴ - ۱۴:۲۶ چاپ مطلب ارسال به دوستان

آیا داروهای مربوط به بیماری‌های خاص زنان از لیست شمول بیمه خارج شدند؟

چند روز بعد غلامرضا اصغری، رییس سازمان غذا و دارو توضیحاتی در مورد خروج این دارو از پوشش بیمه ارایه دارد. به گفته اصغری براساس مصوبه هیأت‌وزیران در ‌سال ٩٣، این دارو به صورت مشروط یعنی مشروط به انجام مطالعه هزینه – اثربخشی تحت پوشش بیمه قرار گرفت. بنابراین باید مطالعه می‌شد که اثربخشی این دارو نسبت به قیمت آن به چه میزان است.

 

به گزارش بانوخبر : طی ماه‌های اخیر خبرهایی از خروج برخی داروها از پوشش بیمه مطرح می‌شود که نگرانی‌هایی را سبب شده است. در این‌جا وضعیت داروهای مرتبط با بیماری‌های زنان مانند سرطان‌های زنانه یا برخی از بیماری‌های صعب‌العلاج مانند ام‌اس و بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان که بیشتر زنان را در معرض تهدید قرار می‌دهد، اهمیت دارد. به همین دلیل در این گزارش به اتفاقات رخ‌داده در ماه‌های اخیر پیرامون حذف داروها از پوشش بیمه‌ای پرداختیم و در گفت‌وگو با دکتر جهان‌پور؛ سخنگوی سازمان غذا و دارو پیگیر وضعیت بیمه‌ای بیماری‌های مبتلابه زنان شدیم.

براساس بند (ج) ماده ۷۴ قانون برنامه ششم توسعه، سازمان‌های بیمه‌گر مکلف به خرید راهبردی خدمات سلامت براساس فهرست رسمی داروهای فاقد نام تجاری یا ژنریک ایران در چارچوب نظام ملی دارویی کشور شده‌اند. همچنین براساس بند (د) از همین قانون، وزرات بهداشت موظف شده است که حمایت بیمه‌ای را فقط به داروهای فاقد نام تجاری اختصاص دهد.

چند و چون خروج داروهای تالاسمی از پوشش بیمه
بر همین اساس، مردادماه سال جاری خبرهایی مبنی بر خروج برخی داروهای مربوط به بیماران تالاسمی با نام‌های دسفرال آهن‌زدا و اکسجید از فهرست بیمه‌ها به گوش رسید. اتفاقی‌که به گفته حمیدرضا مشهدی؛ مدیرعامل انجمن تالاسمی ایران می‌توانست ماهانه ۲ میلیون تومان هزینه روی دست خانواده‌های این بیماران بگذارد.

مجید آراسته، رییس انجمن تالاسمی نیز اعلام کرد در گذشته براساس تفاهم‌نامه وزارت رفاه و سازمان‌های بیمه‌گر، بیماران می‌توانستند این داروها را تهیه و مابه‌التفاوت آن‌ها را پرداخت کنند اما باتوجه به این‌که در قانون برنامه ششم و بودجه سال ۹۶ ابلاغ شده است که به داروهای برندی که مشابه آن‌ها در کشور تولید می‌شوند پوشش بیمه‌ای تعلق نمی‌گیرد، این داروها از لیست بیمه خارج شدند. به گفته آراسته، حدود ۶۰ درصد بیماران تالاسمی داروی تزریقی و نزدیک به ۴۰ درصد داروی خوراکی استفاده می‌کنند. از بین ۶۰ درصد بیمارانی که دارو تزریق می‌کنند نیز ۶۰ درصد آن‌ها مصرف‌کننده داروهای برند هستند. از آن‌جایی هم که این دارو سال‌ها در بازار بوده قطع یک‌باره آن برای بیماران تبعات جسمی و روانی ایجاد خواهد کرد. ضمن این‌که برخی از بیماران نیز با توجه به شرایط خود باید از داروهای خوراکی خارجی استفاده کنند. اگر هم قرار بر جابه‌جایی دارویی است، باید با احتیاط بیشتری این اقدام انجام شود.

دلیلی که برای خارج شدن این داروها از فهرست بیمه عنوان شد، وجود نوع داخلی آن‌ها و با هدف حمایت از تولید داخلی بود. این در حالی بود که برخی معتقد بودند هنوز کیفیت داروهای ایرانی که با جان مردم سروکار دارند، به حد مطلوبی نرسیده‌اند و باید روی آن‌ها کار شود و حتی ناخالصی‌هایی در این داروها مشاهده می‌شود. البته، محمدحسین قربانی، نایب‌رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس این ادعا را کذب دانست و اعلام کرد تولید دارو در کشور طی یک روند منطقی و علمی انجام می‌شود.

با این وجود، دکتر فرزاد پیرویان، معاون طرح و برنامه سازمان غذا و دارو هم طی سخنانی نگرانی خود را از این مسأله ابراز داشت. به گفته پیرویان مصرف و در برخی موارد حجم مصرف روزانه این داروها به نحوی است که در صورت عدم پوشش حمایتی، قدرت خرید بیشتر  این بیماران کفایت لازم برای تهیه داروها را نداشته و عملاً با خروج دارو از پوشش حمایتی، اخلال در دسترسی این بیماران به داروهای درمانی خود و در نتیجه بروز مشکلات آتی را ایجاد می‌کند. به رغم این‌که دولت، این قبیل بیماران را مشمول توجه ویژه و حمایت مدیریت‌شده در بخش دارو و درمان می‌داند، ولی با ابلاغ قانون برنامه ششم توسعه، ادامه پوشش حمایتی به شکل گذشته به لحاظ  قانونی ممکن نبوده و خود بیماران می‌بایست هزینه‌های پرداخت مابه‌التفاوت هزینه داروی تجاری با شکل ژنریک را متقبل شوند. تمامی بار مالی ناشی از حمایت مضاعف این داروها، حدود ۸۰ میلیارد تومان بوده که معادل ۴ درصد کل اعتبار یارانه دارویی کشور است ولی با توجه به تعداد محدود بیماران مصرف‌کننده داروهای یادشده، بار مالی آن برای بیماران، قابل توجه و زیاد است.

حمایت از بیماری‌های خاص، مزمن و صعب‌العلاج مانند گذشته برقرار است
با وجود تمامی این اخبار و واکنش‌ها، مهرماه سال جاری عباس زارع‌نژاد، مشاور وزیر و رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت در پی انتشار اخباری مبنی بر خروج داروهای بیماران خاص از فهرست کالاهای یارانه‌ای اعلام کرد حمایت‌ها از بیماران از جمله بیماری‌های خاص، مزمن و صعب‌العلاج مانند گذشته برقرار است و ارائه خدمات درمانی و دارویی به این بیماران همچنان ادامه دارد. هیچ بخشنامه‌ای هم با هدف کاهش پوشش بیمه‌ای، تغییر در قیمت و گران‌شدن دارو یا تغییر در تولید آن صادر نشده است و وزارت بهداشت برنامه‌ای در این حوزه نداشته و بخشنامه‌ای نیز در این مورد صادر و یا ابلاغ نشده است. پس از این واکنش نیز اخبار چندانی درباره داروهای مخصوص تالاسمی منتشر نشد.

دلیل حذف داروی پوکی استخوان از پوشش بیمه
آذرماه سال جاری بود که دوباره بحث حذف برخی از داروها از پوشش بیمه رسانه‌ای شد. به‌گونه‌ای که احمدرضا جمشیدی، رییس انجمن روماتولوژی ایران اعلام کرد مدت یک ماه و نیم است داروی تری پاراتاید که دارویی منحصربه‌فرد و حیاتی برای بیماران مبتلا به پوکی استخوان است، به شکل ناگهانی از پوشش بیمه خارج شده و ۷ هزار بیمار نیازمند به این دارو بلاتکلیف مانده‌اند. به گفته جمشیدی تری پاراتاید تولید داخل است و یکی از افتخارات تولید داروی کشور به شمار می‌رود و ابزار دیگری برای درمان این بیماران در اختیار نیست. این در حالی است که به دلیل گران‌بودن این دارو، بیماران بدون حمایت‌های لازم قادر به تأمین آن نیستند. دارویی که با ۶۰ هزار تومان قابل خریداری بود، امروز حدود ۶۰۰ هزار تومان است که هزینه بسیار سنگینی را تحمیل کرده است.

چند روز بعد غلامرضا اصغری، رییس سازمان غذا و دارو توضیحاتی در مورد خروج این دارو از پوشش بیمه ارایه دارد. به گفته اصغری براساس مصوبه هیأت‌وزیران در ‌سال ٩٣، این دارو به صورت مشروط یعنی مشروط به انجام مطالعه هزینه – اثربخشی تحت پوشش بیمه قرار گرفت. بنابراین باید مطالعه می‌شد که اثربخشی این دارو نسبت به قیمت آن به چه میزان است. این مطالعه از سوی وزارت بهداشت انجام شد و مشخص شد که این دارو اثربخشی چندانی نداشته و به همین دلیل از تحت پوشش بیمه خارج شد. البته، در حال حاضر سه داروی مشابه این داروی خاص برای مصرف بیماران پوکی استخوان تحت پوشش بیمه هستند و بیماران مشکلی از بابت مصرف آن‌ها ندارند.

پوشش بیمه‌ای داروهای بدون نسخه حذف شد
همچنین، اواسط آذرماه سال جاری بود که غلامرضا اصغری، رییس سازمان غذا و دارو اعلام کرد با مصوبه شورای عالی بیمه، پوشش بیمه‌ای داروهای بدون نسخه حذف شد و این مصوبه از اول دی اجرا می‌شود. براساس این مصوبه داروهای معمولی(OTC) مثل سرماخوردگی، استامینوفن و… از پوشش بیمه‌ای حذف می‌شوند و اعتبار پوشش بیمه‌ای این داروها برای داروهای دیگری که موردنیاز بیماران خاص، مزمن و صعب‌العلاج است هزینه می‌شود. کل اعتبار بیمه‌ای این داروهای بدون نسخه حدود ۱۴۰ میلیارد تومان است که انتقال این اعتبار برای کمک به حمایت از داروهای بیماران صعب‌العلاج اقدام خوبی خواهد بود. به گفته اصغری، در حال حاضر یارانه حمایت از هزینه داروهای بیماران صعب‌العلاج حدود ۱۶۰۰ میلیارد تومان است که این اعتبار در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌گیرد و وزارت بهداشت این اعتبار را برای حمایت از داروهای بیماران صعب‌العلاج در اختیار بیمه‌ها قرار می‌دهد و سازمان‌های بیمه‌گر پوشش هزینه‌های داروهای این بیماران را انجام می‌دهند.

هیچ دارویی در حوزه بیماری‌های خاص یا صعب‌العلاج از لیست شمول بیمه پایه خارج نشده و نخواهد شد
دکتر کیانوش جهان‌پور؛ مدیرکل روابط عمومی و سخنگوی سازمان غذا و دارو در رابطه با حذف داروهای مرتبط با بیماری‌های مبتلابه زنان به مهرخانه گفت: هیچ دارویی در حوزه سرطان و بیماری‌های خاص یا صعب‌العلاج از لیست شمول بیمه پایه خارج نشده و نخواهد شد و حمایت‌ها کماکان ادامه خواهد داشت. در مورد پوکی استخوان هم فقط یک دارو به علت این‌که در گزارش هزینه – اثربخشی ارایه شده توسط شرکت سازنده، عملاً در سطح هزینه فعلی برای نظام سلامت هزینه – اثربخش تشخیص داده نشده، شورای‌عالی بیمه سلامت آن را از لیست شمول بیمه خارج کرد.

هنوز مصوبه‌ای مبنی بر خروج داروهای OTC از فهرست بیمه ابلاغ نشده است
او با اشاره به این‌که هیچ داروی با هزینه – اثربخشی مطلوب از فهرست حذف نشده و در آینده هم چنین نخواهد شد، خاطرنشان کرد: تنها پیشنهاد حذف داروهای بدون نسخه(OTC)  توسط شورای‌عالی بیمه خدمات سلامت پیشنهاد شده که آن هم تاکنون از سوی دولت تصویب و ابلاغ نشده است. این داروها حدود ۸۳ قلم داروهای متداول، پرمصرف و ارزان و کم‌عارضه هستند که نیازی به تهیه با نسخه ندارند و در بسیاری از کشورهای دنیا مشمول بیمه نیستند. البته، همین داروها هم در ایران کماکان بیمه هستند و هنوز مصوبه‌ای مبنی بر خروج آن‌ها از فهرست بیمه ابلاغ نشده است.

مهرخانه