بانو خبر

اولین پایگاه خبری تحلیلی بانوان و خانواده در استان خوزستان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بانوخبر : مصطفی امانی پور در گفتگو با خبرنگار ما با ارائه گزارشی از وضعیت جمعیت و برنامه های ثبت احوال در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص جوانی جمعیت عنوان کرد: ثبت احوال خوزستان آماده ارائه آمار ثبتی و اطلاعات جمعیتی به منظور به کارگیری در تصمیم گیری ها و داده ها و اطلاعات مورد استفاده محققان و پژهشگران و عموم مردم است.
وی عنوان کرد: در سال گذشته ۸۸ هزار و ۶۸۱ ولادت در استان به ثبت رسیده که از این تعداد، ۴۵ هزار و ۷۲۳ مورد پسر و ۴۲ هزار و ۵۵۸ مورد دختر بوده است.
مدیر کل ثبت احوال خوزستان با اشاره به سخنان امام راحل در خصوص استعداد ایران در داشتن ۱۵۰ تا ۱۶۰ میلیون جمعیت و تصویب قانون جوانی جمعیت بر لزوم اجرای تکالیف و وظایف تعیین شده دستگاه ها و سازمان ها تاکید کرد.
امانی پور اضافه کرد: در سال ۱۴۰۲ نام های علی، حسین، محمد، فاطمه، زهرا و زینب به عنوان پرتکرارترین اسامی پسر و دختر انتخاب شدند.
وی اظهار کرد: در سال ۱۴۰۲ بیش از ۳۵ هزار مورد ثبت ازدواج داشتیم.
لزوم فرهنگ سازی در سه موضوع سقط جنین، آسیب های تک فرزندی و مقام و جایگاه مادری
دبیر مردمی فعالان جمعیت خوزستان در خصوص موانع فرهنگ افزایش جمعیت بیان کرد: اگر بخواهیم در حوزه جمعیت اقدامی کرده باشیم باید به سه موضوع اساسی سقط جنین، آسیب های تک فرزندی و مقام و جایگاه مادری بپردازیم.
حجت الاسلام و المسلمین سلامت نژاد با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص افزایش جمعیت، اظهار کرد: ایشان طی سال های گذشته بیش از ۵۰ بار به مسئله جمعیت و فرزندآوری پرداخته اند و اخیرا اعلام کردند که حرکت به سوی سالمندی خبر دهشتناک و بدی است.
وی عنوان کرد: با ادامه روند پیری جمعیت در ۵۰ سال آینده جمعیت کشور به ۳۰ میلیون نفر خواهد رسید که ۱۵ میلیون آنها سالمند و ۱۵ میلیون دیگر جوان هستند.
دبیر مردمی فعالان جمعیت خوزستان با اشاره به سیر ورود و تحمیل قانون تنظیم خانواده از سوی سازمان بهداشت جهانی به ایران، ادامه داد: نرخ زاد و ولد سالانه کشور بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار فرزند است اما به صورت غیر رسمی، سالانه بین یک میلیون تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار سقط جنین انجام می شود که از این تعداد ۹۷ درصد، محصول نهاد خانواده مشروع و ۳ درصد ناشی از روابط نامشروع و خارج از عرف و خانواده هستند .
حجت الاسلام و المسلمین سلامت نژاد ضمن ابراز نگرانی از آمارهای سقط جنین، اضافه کرد: طبق دیدگاه تحلیلگران جمعیت درباره علت گرایش مردم به سقط جنین، مردم ایران شئ پندار هستند و فکر می کنند که جنین یک هفته، شئ نیست و به راحتی با هر روشی دست به قتل او می زنند.
وی بر لزوم فرهنگ سازی در خصوص سقط جنین تاکید کرد و گفت: مردم ما اگر برای یک دختر بچه دو ساله اتفاق ناگواری بیفتد جنجال و هیاهو می کنند اما به راحتی از کنار قتل یک جنین عبور می کنند و این نیاز به فرهنگ سازی دارد. بر اساس دیدگاه تحلیلگران اگر ما بتوانیم آمار سقط جنین را به نصف برسانیم مشکل جمعیت کشور حل می شود.
دبیر مردمی فعالان جمعیت خوزستان افزود: خانواده ها بدانند که سقط جنین هم از لحاظ شرعی و هم پزشکی یک نوع قتل است. برخی ها فکر می کنند که جنین یک هفته، جان ندارد اما این تفکر اشتباه است. هم در علم پزشکی و هم از لحاظ فقهی ثابت شده که جنین از همان لحظه انعقاد نطفه حیات پیدا می کند.
حجت الاسلام و المسلمین سلامت نژاد دومین دلیل افزایش پیری جمعیت را فقدان اطلاعات خانواده ها در زمینه آسیب های تک فرزندی عنوان کرد و توضیح داد: حدود ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار خانواده تک فرزند داریم و اگر به همین تعداد یادآوری کنیم که فرزندشان به چه میزان آسیب پذیر و مستعد اختلال های شخصیتی است، تعداد قابل توجهی از آمارهای جمعیتی با به دنیا آمدن فرزند دوم تغییر پیدا خواهد کرد.
وی افزود: تک فرزندان همیشه دچار احساس تنهایی و اعتماد به نفس پایین هستند که با ورود به مدرسه دو چندان دچار بدترین شکل از آسیب های اجتماعی می شوند زیرا برای فرار از تنهایی و ترس از دست دادن دوستان، به هر خواسته آنها تن می دهند.
دبیر مردمی فعالان جمعیت خوزستان بر لزوم افزایش جایگاه و مقام مادری بین دختران ۱۸ سال به بالا تاکید کرد و گفت: در حال حاضر تلاش دشمن بر تضعیف نهاد خانواده و حمله به جایگاه با ارزش مادری است در حالیکه جایگاه زن در دین مقدس اسلام بسیار ارزشمند و ستودنی است.
حجت الاسلام و المسلمین سلامت نژاد در خصوص وضعیت جمعیت استان خوزستان اظهار کرد: در حال حاضر نرخ جمعیت خوزستان در وضعیت خوبی قرار دارد اما نسبت به ۱۰ سال گذشته در حال سقوط است که جای نگرانی دارد.

 

منبع : خبرگزاری زنان ایران خوزستان

0 0 رای ها
امتیازدهی به خبر
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
0
لطفا نطرتان را برایمان بنویسید.x

آغاز به کار مجدد پایگاه خبری تحلیلی بانوخبر همزمان با ولادت با سر سعادت امیرالمومنین علیه السلام مبارک باد.