بانو خبر

اولین پایگاه خبری تحلیلی بانوان و خانواده در استان خوزستان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بانوخبر : خانواده بنیادیترین نهادی که فرد در آن رشد و پرورش می یابد و به آرامش میرسد واین امر زمینه ساز شکوفایی شخصیت و تکامل و پرورش مهارتهای اجتماعی کودکان و نوجوانان شده و سبب رشد جسمانی، اخلاقی، اجتماعی، عقلانی و عاطفی آنها است.

شرط پویایی و استواری خانواده، داشتن روابط صحیح و پایدار بین اعضای خانواده خصوصاً پدر و مادر است. و خانواده ای موفق است که محل آرامش برای افراد خانه باشد. از نظر اسلام خانواده بنیادی مقدس است و اهمیت و جایگاه والایی دارد و از منزلت و قداست خاصی برخوردار است و اسلام خانواده را مظهر انس و الفت و آرامش مرد و زن می داند.

خانوادهای که متعادل و بانشاط باشد میتواند فرزندانی قوی و با اعتماد به نفس و کاردان تربیت کند که باعث پیشرفت و ترقی جامعه به سمت کمالات میشود.

نقش زن در استحکام خانواده

زن مظهر خلاقیت خداوند و عنصر اساسی در تشکیل خانواده در طول قرنهاست و در خانواده جایگاه والایی دارد اگر زن در خانواده آرام و با نشاط باشد بنیاد خانواده مستحکمتر و فرزندانی مستقلتر و با نشاط تحویل جامعه میدهد و در این شرایط رشد تحصیلی، اخلاقی، معنوی و عاطفی به شکل نرمال و متعادل صورت می گیرد.

زن این فرشته زمینی که در نقش مادر بسیار خوب ظاهر میشود، همیشه در برابر مشکلات مقاوم بوده، از سختی ها و ناملایمات ترسی به دل راه نمیدهد و در مقابل تازیانههای روزگار و ناملایمات زندگی دوام میآورد و با همه مشکلات پیش رو از عشقش به زندگی کم نمیشود.

برای کودکش هم میتواند پدر باشد و هم مادر، هم پرستاری نمونه و هم دوستی وفادار، زن میتواند در همهی جوانب، شخصیتی ممتاز باشد. زن همانند آفتابی است که خانه را گرم نگاه میدارد و آغوشش گرمترین و مهربانترین جای امن دنیا است. زن مخلوق نمونه هستی است و گلی است ناب و خوش بو که می توانند چند کار را با هم انجام دهد، زن ها معمولا از صبر و گذشت بیشتری در برابر مشکلات برخوردارند و این مهم در استحکام خانواده اهمیت دارد. باتوجه به وجود عواطف قوی تر در زنان نقش آنها در تأمین بهداشت روانی خانواده برجستهتراست.

زن می تواند روحیه خسته و ناامید همسرش را در برابر مشکلات تغییر دهد و سنگ صبور ناراحتی های او و فرزندان باشد زن می تواند به تربیت نسل متعهد، دین دار و موفق به اهداف و کارکردهای ترسیم شده برای یک اجتماع کارآمد کمک کند و با همسرداری و نیک خلقی و رازداری و قناعت می تواند موجبات استحکام خانواده را فراهم نماید.

در اجتماع و در سلامت و تحکیم بنیان خانواده، زن نقش مهمی دارد. گذشت زن در برقراری رابطه صمیمانه و حفظ حجاب زن در حفظ ارزش والای او در میان دیگر اعضای خانواده بسیار موثر بوده و باعث تحکیم کانون خانواده میشود. ایثار زن در زندگی باعث استمرار، استحکام و بقای خانواده می شود. گذشتن از اشتباه و کاستیهای موجود در زندگی باعث استحکام خانواده می شود.

زنان با مدیریت مصرف در خانواده و نیز آموزش شیوه صحیح آن به فرزندان نقش مهمی در ایجاد آرامش و آسایش خانواده دارند.

گذشت زن در برقراری رابطه صمیمانه در حفظ ارزش والای او در میان دیگر اعضای خانواده بسیار موثر بوده و باعث تحکیم کانون خانواده می شود.

الگوی رفتاری زن در پرورش فرزندان نقش ویژهای در ارتباطات موثر آنها در جامعه میباشد. فرزندان بیشتر از هر کس با مادر در تماس هستند و مفاهیم مذهبی را از او می آموزند و او را الگوی خود قرار می دهند مادر باید با فرزند همراه شود و با او درفضاهای علمی و معنوی مثل کنفرانسهای علمی، مجالس دینی، عزاداری، ملاقات با شخصیتهای علمی و معنوی شرکت کند.

از مهمترین و ارزشمندترین نقش زن، نقش مادری است. در آموزه های دینی نقش مادر یک ارزش است، به دلیل ویژگی های زیستی و روانی که بر عهده زنان گذاشته شده است. و مادر است که فرهنگ معرفت و تمدن و ویژگی های اخلاقی یک قوم را با جسم و روح و اخلاق و رفتار خود دانسته و ندانسته به فرزند خود منتقل می کند

در حقیقت فرزند در خانواده متولد می شود و رشد مییابد و زندگی می کند و در پرتو زندگی در خانواده به آرامش می رسد .

مهم ترین نقشی که اسلام بر عهده زن نهاده و زن با ایفای آن می تواند زیر بنای ساخت یک تمدن نوین اسلامی را تضمین کند نقش تربیتی است که برعهده مادر است و مادران تربیت نسل جدید را به عهده دارند.

در واقع نقش مادری همان تربیت نسل والایی با بهره گیری از آداب و دستورات وارد شده در مفاهیم دینی است و یک زن وقتی مادر می شود در کنار همه مسولیت هایی که تاکنون در خانه داشته، وظایف مادری را نیز انجام می دهد .

برخورد مادر با فرزند اولین محرکی است که زمینه های رشد اجتماعی را در کودک ایجاد می کند و در دراز مدت آثار روانی خود را در او باقی می گذارد.

نقش زن در ترویج سبک زندگی

سلامت معنوی یک جامعه اسلامی در گرو تحقق سبک زندگی اسلامی می باشد. از آنجا که سبک زندگی هر جامعه ای نشأت گرفته از فرهنگ آن جامعه است. سبک زندگی اسلامی مبتنی بر فرهنگ و آموزههای قرآن، پیامبران و اهل بیت علیهم السلام است که بهترین و کاملترین سبک زندگی را برای انسان به ارمغان آوردهاند .

سبک زندگی مسلمانان بر اساس اعتنا و توجه به دین شکل میگیرد و سبک زندگی ما تابع تفسیرمان از زندگی است با هر هدفی که ما برای زندگی خودمان ترسیم میکنیم به طور طبیعی متناسب با آن یک سبک زندگی انتخاب میکنیم.

از جمله حوزه هایی که زنان می توانند در راستای ایجاد سبک زندگی اسلامی ایفای نقش کنند، عرصه فرهنگی است.پایه و اساس امور فرهنگی را تعلیم و تربیت تشکیل داده و اجتماع نیز بر همین اصل تعلیم و تربیت استوار است.

سایر امور سیاسی و اقتصادی نیز تحت تأثیر تعلیم و تربیت قرار دارند و یکی از مصداقهای حوزه تربیت، نهاد آموزش و پرورش است. زنان می توانند با حضور در مدارس، سبک زندگی اسلامی را به کودکان و نوجوانان آموزش دهند و نسلی خوب تحویل جامعه بدهند از آنجا که در عرصه تعلیم و تربیت مخاطب اصلی زنان، دختران نوجوان و جوان می باشد و زنان می توانند در تربیت مادران با ایمان و مسئولیت پذیر نقش مهمی داشته باشند.

نقش مساجد به عنوان یک نهاد مردمی در ترویج سبک زندگی ایرانی-اسلامی موثر است.

نتیجه می گیریم : در طول تاریخ زنان علاوه برتولید نسل و تربیت فرزند، نقش برجسته و مهمی در آرامش و امنیت خانواده داشتهاند. خانهای که فضای آن سرشار از محبت، دوستی، آرامش و احترام باشد، اعضای آن خانواده علاوه بر اینکه اعتدال گرند، با شخصیت رشد یافته تری پرورش می یابند.

بدون تردید زن دارای نقش اساسی در خانواده می باشد. زنان نقش برجستهای در اصلاح سبک زندگی دارند. مدیریت اقتصادی منزل و آگاهی از فوت و فنهای دخل و خرج کار هر کسی نیست و ذهنی پویا و استعدادی درخشان میخواهد که ضمن نظم دادن به خانواده، روابط مناسب و متعادلی ایجاد می کند.

 

راضیه صمیم نیا / جوان انلاین

0 0 رای ها
امتیازدهی به خبر
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
0
لطفا نطرتان را برایمان بنویسید.x

آغاز به کار مجدد پایگاه خبری تحلیلی بانوخبر همزمان با ولادت با سر سعادت امیرالمومنین علیه السلام مبارک باد.